دوشنبه ٠١ مرداد /
سخن روز :امام على عليه ‏السلام : از اطمينان به خودت بپرهيز ؛ زيرا كه آن از بزرگترين دام ‏هاى شيطان است.
 


کد خبر: ٥٢١٨٢٤      زمان ارسال :دوشنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٦  ١١:٤٢

معیارهای یک جوان مومن انقلابی چیست؟

سزاوار است از رهگذر آشنایی با حضرت علی اکبر(ع) و ویژگی‌های این جوان برومند و رشید و باصلابت، از ایشان درس جوانمردی و مقاومت و ایمان و ادب بیاموزیمامام حسین(ع) در دوران کودکی، محبوب پیامبر اکرم(ص) بود؛ خود او هم پیامبر(ص) را بینهایت دوست میداشت. حضرت شش، هفت ساله بود که پیامبر(ص) از دنیا رفت. چهره پیامبر، به صورت خاطره بی‌زوالی در ذهن امام حسین(ع) مانده است و عشق به پیامبر(ص) در دل او هست. خدای متعال، علی اکبر(ع) را به امام حسین می‌دهد. جوانی که به گواهی امام حسین(ع) «اَشبهُ الناس خَلقاً و خُلقاً و منطقاً برسول الله» شبیه ترین فرد از نظر ظاهر واخلاق وگفتار به پیامبر(ص) است.

پیامبری که قرآن در بیان اخلاقش می فرماید:

«انَّک لَعَلی خُلُقٍ عَظِیمٍ» و تو اخلاق عظیم و برجسته‏ای داری. سوره مبارکه قلم آیه(۴)

و در وصف گفتارش میفرماید:

«وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَی» و هرگز از روی هوای نفس سخن نمی‏گوید. سوره مبارکه نجم آیه(۳)

امام حسین(ع) ادامه می‎دهد:  «کنّا اذا اشتقنا الی نبیّک نظرنا الیه»؛ هر وقت که دلمان برای پیامبر تنگ می‌شد، به این جوان نگاه می‌کردیم.

و امروز یازدهم شعبان مصادف با سالروز میلاد حضرت علی اکبر(ع) است که آن را به نام روز جوان نیز نامیده‌اند. سزاوار است از رهگذر آشنایی با شخصیت و ویژگی‌های این جوان برومند و رشید و باصلابت، از ایشان درس جوانمردی و مقاومت و ایمان و ادب بیاموزیم.

مقام معظم رهبری همواره در بیاناتشان معیارهای یک جوان مومن و انقلابی را به زیباترین وجه ترسیم نموده اند. در ادامه نقاط برجسته‌ای از این خصوصیات را مرور می‌نماییم؛

مومن و متدین
 
** در کنار تحصیل علم و دانش، از فرصت جوانی برای تهذیب نفس و انس با خدا و آشنایی عمیق با معارف قرآن و اهل‌بیت (علیهم‌‌السّلام) بهره ببرید(پیام شفاهی به تشکل‌های دانشجویی انقلابی 23/11/1392) 
 
آگاه و با بصیرت 
 
** یکی از بزرگ‌ترین فرصتهای ما همراهی جوانهای ما با هدفهای نظام است. نگاه کنید در این راهپیمایی‌های روز قدس یا بیست‌ودوّم بهمن، عمده جوانها هستند؛ این جوانها همان جوانهایی هستند که شبانه‌روز به‌وسیله‌ی رسانه‌های صوتی و تصویری و اینترنتی، در زیر بمباران تخریب قرار دارند؛ غوغایی است در دنیا؛ در دنیای مجازی. در دنیای رسانه‌های صوتی و تصویری، صدها رسانه، و با یک اعتبار هزارها رسانه، در حال بمباران افکار جوانهای ما هستند؛ درعین‌حال شما نگاه میکنید می‌بینید ده‌ها میلیون از همین جوانها در سرتاسر کشور در روز بیست‌و‌دوّم بهمن می‌آیند و شعار میدهند و ابراز احساسات میکنند و نسبت به امام، نسبت به اسلام، نسبت به نظام اسلامی ابراز ارادت میکنند؛ این چیز کوچکی نیست، این فرصت بسیار بزرگی است. (بیانات در حرم مطهر رضوی   01/01/1394)
 
** شما افسران جوان جنگ نرم هستید و عرصه‌ی جنگ نرم، بصیرتی عمّارگونه و استقامتی مالک‌اشتروار میطلبد؛ با تمام وجود، خود را برای این عرصه آماده کنید. (پیام شفاهی به تشکل‌های دانشجویی انقلابی 23/11/1392)
 
** انقلابی باید بصیر باشد، باید بینا باشد، باید پیچیدگی‌های شرائط زمانه را درک کند. مسئله اینجور ساده نیست که یکی را رد کنیم، دقیق باشید، باید شور انقلابی را حفظ کنید، باید با مشکلات هم بسازید، مراقب باشید. مأیوس نشوید، در صحنه بمانید؛ اما دقت کنید و مواظب باشید رفتار بعضی از کسانی که به نظر شما جای اعتراض دارد، شما را عصبانی نکند، شما را از کوره در نبرد. رفتار منطقی و عقلائی یک چیز لازمی است. (بیانات در دیدار طلاب، فضلا و اساتید حوزه علمیه قم‌  29/07/1389)
 
** جوان‌ مؤمنِ ما که جان بر کف دست گرفته و آماده‌ی مجاهدت است، در معرض تندباد این تبلیغات قرار دارد؛ اما این تبلیغاتِ گمراه‌کننده و لغزاننده نمی‌تواند او را بلغزاند، زیرا حقیقت را می‌بیند و در ورای تبلیغات رنگارنگ دشمنان، باطن ظلمانی و خبیث محورها و مراکزی که این تبلیغات را به راه می‌اندازند، برای او روشن است. این، نقطه‌ای است که دشمن نمی‌تواند به هیچ کیفیتی آن را نسبت به جوان مسلمان و مؤمن انقلابی‌ علاج و با آن مقابله کند. دلی که از ایمان برخوردار است و منشأ تقوا در اندیشه و عمل است، با تبلیغات دشمنان گمراه نمی‌شود. ( بیانات در دیدار بسیجیان و سپاهیان لشکر 25 کربلا 29/06/1382)
 
با اخلاق و قانونگرا
 
** من همه‌ی جوانهای غیور کشور را، جوانهای مؤمنِ انقلابی کشور را فرزندان خودم میدانم و پشت سر آنها قرار میگیرم؛ من از جوانان انقلابی و مؤمن و غیور حمایت میکنم؛ منتهاهمه را توصیه میکنم به این که در رفتار خود، با اخلاق اسلامی رفتار کنند؛ قانون را مراعات کنند. همه باید قانون را مراعات کنند. تجسم انقلاب در قانون جمهوری اسلامی است.(بیانات در حرم رضوی در آغاز سال ۹۱ 01/01/1391)
 
متخصص و جویای علم
 
** جوانان! عزیزان! حضور شما در مراکز دانشگاهی کشورها، فرصت نگاه ژرف و حکمت‌آمیز به رویدادها و پدیده‌های جهان را به شما و فرصت بهره‌مندی از دانشمندانی جهان‌نگر و جهان‌شناس را به ایران آینده می‌بخشد. اینها را باید قدر شناخت. فریفتگی به همان اندازه زیان‌بخش است که بی‌خبری. دانش‌اندوزی را با اندیشه‌ورزی و این هر دو را با پرهیزگاری و پاکدامنی بیامیزید؛ در این‌صورت هیچ اندوخته‌ئی برای کشور با ثروت وجود جوانانی چون شما برابری نخواهد کرد. (پیام رهبر انقلاب به نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا 03/11/1393)
 
** هرجا به ابتکار و استعداد جوانانمان تکیه کردیم، آنجا ناگهان مثل چشمه‌ای جوشید و شکوفا شد؛ در قضایای مربوط به مسائل هسته‌ای، مسائل دارویی، در درمانهای گوناگون، در سلّولهای بنیادی، در نانو، در برنامه‌های صنعتیِ دفاعی (بیانات در دیدار مردم استان ایلام در سالروز ولادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام  23/02/1393)
 
** ‌امروز ما دانشمندان‌ جوانِ مؤمن‌ و تحصیل‌کرده‌های باایمان داریم که می‌توانند یک حرکت علمیِ فراگیر و به معنای واقعی کلمه، در عرصه‌ی علوم انسانی به وجود آورند. (بیانات‌ در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق (علیه‌السّلام)‌‌ 29/10/1384)
 
ثابت قدم و انقلابی
 
** جوانان‌ ما با چشم واقع‌بینانه نگاه کنند. اصل، انقلاب است؛ اشخاص، اصل نیستند. انقلابی‌ بودن به حفظ رابطه‌ی خود و عمل خود و پیوستگی خود با انقلاب است. (بیانات در مراسم نوزدهمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) 14/03/1387)
 
** از اوّلِ انقلاب دوگونه انقلابی داشتیم. بعضی از انقلابیّون، انقلابیّونِ مثبت بودند؛ بعضی هم انقلابیّون منفی بودند. انقلابیِ منفی به آن انقلابی‌ای می‌گفتیم که از میدان کار و تلاش و حرکت، آنجایی که دردسری داشت، عقب می‌کشید. انقلابی بود، اما انقلابیِ وجاهت‌طلب و راحت‌خواه؛ انقلابی‌ای که می‌گفت من مبارزه‌ام را قبل از انقلاب کرده‌ام، اکنون دیگر می‌خواهم احترام شوم. بنابراین، چنین کسانی به میدان خطر و دردسر وارد نمی‌شدند.یک عدّه هم انقلابیِ مثبت بودند. حاضر بودند آبرویشان را هم خرج کنند. آنجایی که فکر می‌کردند وجودشان می‌تواند کمکی بکند، با همه‌ی وجود حاضر بودند. انقلابیِ مثبت حتّی اگر هیچ‌کاره هم باشد، خودش را مسئول‌ترین افراد می‌داند و وارد میدان می‌شود. عزیزان من! جوانان! انقلابیِ‌ مثبت باشید. باید خودتان را آماده کنید. اگر شما در میدان باشید، آینده‌ی بسیار درخشانی در انتظار این کشور است. (بیانات در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر 09/12/1379)
 
با نشاط و با انگیزه
 
** ما امروز نیازمندیم که جوانان ما خوش‌روحیّه، امیدوار، شجاع، دارای اعتمادبه‌نفس، دارای ایمان، دارای روحیّه‌ی آینده‌نگر، دارای روحیّه‌ی خدمت باشند. (بیانات در دیدار اساتید دانشگاه‌ها 11/04/1393)
 
** از فرصت جوانی برای اعتلای معنوی و فکری بهره بگیرید. کشور شما به نسل جوان مومن و اندیش‌مند و پر‌انگیزه، از همه چیز و از همیشه بیش‌تر نیازمند است. (پیام به کنگره اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان 10/05/1387)
 
شجاع و رزمنده
 
** جوانهای ما، جوانهای پرشوری‌اند. این نسل جوانهای امروز ما نشان دادند که مثل همان نسل کربلای 5-و نسل و الفجر 4 و عملیات خیبر و عملیات بدراند. این جوانهای امروز هم مثل همان جوانهای بیست و پنج سال پیش، سی سال پیش آماده‌ی میدان‌اند. (بیانات در دیدار مردم قم به مناسبت قیام نوزدهم دی 19/10/1387)
 
عدالتخواه و زرنگ
 
** شما باید زرنگی کنید؛ یک‌لحظه از درخواست و مطالبه‌ی عدالت کوتاهی نکنید؛ جوان و دانشجو و مؤمن‌ شأنش همین است که عدالت را بخواهد. اما انتقاد شخصی و مصداق‌سازی نکنید. وقتی شما روی یک مصداق تکیه می‌کنید، اولًا احتمال دارد اشتباه کرده باشید؛ هم وسیله‌ای به دست می‌دهید برای اینکه آن فرد زرنگ قانون‌دانِ قانون‌شکن بتواند علیه شما استفاده کند.  شما روی مصداق تکیه نکنید؛ شما پرچم را بلند کنید. وقتی پرچم را بلند کردید، آن کسی که مجری است، آن کسی که در محیط اجراء می‌خواهد کار انجام دهد، همه حساب کار خودشان را می‌کنند. شما جوانهای‌ مؤمنی هستید که انتظار هم از شما همین است. هر شعار خوبی که داده می‌شود، بعد از اتکال به خدای بزرگ که همه‌ی دلها و زبانها و اراده‌ها دست اوست، تکیه به شما جوانهاست، امید به شما جوانهاست؛ این را بدانید. (بیانات‌ در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های شیراز 14/02/1387)
 
متحد با هم و با فاصله از دشمن 
 
** برادران انقلابی‌، برادران معتقد به ارزشهای انقلاب، هرچه می‌توانند فاصله‌ی بین خودشان را کم کنند؛ باهم دوست و رفیق باشند؛ باهم همکار باشند؛ علیه یکدیگر جوسازی و فعالیت نکنند؛ اما فاصله را با دشمن‌ها زیاد کنند. این‌ها توصیه‌هایی است که علی‌رغم دشمنان این ملت، در دل جوانان جا گرفته است. هرجا ما این توصیه‌ها را کردیم، احساس کردیم و دیدیم و تجربه کردیم که این نسل جوان‌ مؤمن، با دلهای‌ روشن و پاک و صافشان و با روحهای صمیمی‌شان، آن لُبّ مطلب را فهمیدند و به کار گرفتند و فوایدش برای کشور آشکار شد. (بیانات در اجتماع بزرگ مردم اراک‌ 24/08/1379) 
 
 
منبع: فرهنگ نیوز

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آخرین اخبار
سوژه هفته
پرسمان دانشجویی سامانه ثبت نام عمره دانشگاهیان
دکه نشریات
  • گاهنامه کانون مسجد دانشگاه بجنورد منتشر شد
    گاهنامه کانون مسجد دانشگاه بجنورد منتشر شد

  • شماره دوم نشریه فرهنگی ، ادبی بچه های مسجد
    دومین شماره نشریه فرهنگی ، ادبی بچه های مسجد دانشگاه توزیع شد .