دوشنبه ٠١ مرداد /
سخن روز :امام على عليه ‏السلام : از اطمينان به خودت بپرهيز ؛ زيرا كه آن از بزرگترين دام ‏هاى شيطان است.
 


کد خبر: ٥٢٦٤٤٣      زمان ارسال :دوشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٦  ١٠:١٩

آتش به خانه خدا

مسجد سوزی به دست دوست و دشمنروز جهانی مسجد یادآور حرکت شرم‌آور و پلیدانه دنیس مایکل ولیم روهان، شهرک‌نشین خبیث اسرائیل آدم‌کشی است که در ساعت هفت صبح روز سی‌ و یکم مرداد سال 1348 هجری شمسی (۲۱ آگوست سال ۱۹۶۹) مسجدالاقصی را به آتش کشید. در نتیجه اقدام بی‌شرمانه وی ۱۵۰۰ مترمربع از فضا و منبر تاریخی مسجدالاقصی در آتش سوخت. 

سال‌ها بعد و به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کشورهای اسلامی، سالگرد آتش‌زدن مسجدالاقصی توسط اسرائیل به عنوان روز جهانی مساجد تعیین شد. در این اجلاس از کشورهای عضو خواسته شد با هدف ارج نهادن به نقش مساجد و صیانت از آن‌ها به عنوان مکان‌های مقدس، در گرامی‌داشت این روز تلاش کنند.

هدف از نام‌گذاری روزی به نام روز جهانی مسجد، ارائه  الگوی مناسب برای بزرگداشت روز مسجد، تبیین مطالبات و نیازهای مسجد، مرور وضعیت گذشته و حال مساجد، بررسی نقش مساجد در تعامل بین دین و دولت و نیز معرفی و قدردانی از ائمه جماعات موفق است.

هم‌چنین در این روز قرار است #قداست و #عظمت مسجد تبیین شود؛ نیروهای فعال در مساجد تکریم شوند؛ به آبادانی معنوی و فیزیکی مساجد توجه شود و برای بهبود محتوای فرهنگی مساجد و ایجاد هماهنگی بین متولیان دینی مکان‌های شریف انگیزه‌ها برانگیخته و هم‌افزا شوند.

غرض این یادداشت، یادآوری یک نکته مهم و اساسی است که اگر به آن توجه نشود شاید #مسجدسوزی در قالب و صورتی متفاوت استمرار یابد. روزگاری یک صهیونیست خبیث، کالبد مسجدالاقصی را سوزاند. اما آیا ما با کم‌کاری و کم‌توجهی روح و قلب مسجد را نسوزانده‌ایم؟ آیا مسجدی که سنگر اسلام و مرکزی برای بسط حقیقت بوده است را با تقلیل‌گرایی به یک معبد، تضعیف نکرده‌ایم؟

خداوند رحمت کند معمار کبیر انقلاب اسلامی را که می‌فرمود :"مساجد بود که این پیروزی را برای ملت ما درست کرد. این مراکز حساسی است که ملت باید به آن توجه داشته باشند. این طور نباشد که خیال کنند حالا دیگر ما پیروز شدیم، دیگر مسجد می‌خواهیم چه کنیم؟ پیروزی ما برای اداره مسجد است."

همچنین طی سالهای متمادی مقام معظم رهبری تلاش کرده‌اند #مسجد_طراز_اسلامی را تبیین فرمایند که در یک ارزیابی اجمالی باید گفت متاسفانه از افق ترسیم شده ایشان، فاصله زیادی داریم. باید به کارکردهای مسجد نبوی و علوی بازگشت و از سوختن هدف و روح مسجد جلوگیری نمود که سوختن این‌گونه‌ای از سوختن کالبد مسجد خطرناک‌تر است.


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آخرین اخبار
سوژه هفته
پرسمان دانشجویی سامانه ثبت نام عمره دانشگاهیان
دکه نشریات
  • گاهنامه کانون مسجد دانشگاه بجنورد منتشر شد
    گاهنامه کانون مسجد دانشگاه بجنورد منتشر شد

  • شماره دوم نشریه فرهنگی ، ادبی بچه های مسجد
    دومین شماره نشریه فرهنگی ، ادبی بچه های مسجد دانشگاه توزیع شد .