دوشنبه ٠١ مرداد /
سخن روز :امام على عليه ‏السلام : از اطمينان به خودت بپرهيز ؛ زيرا كه آن از بزرگترين دام ‏هاى شيطان است.
 


کد خبر: ٥٢٥٢٣٥      زمان ارسال :شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦  ٠٨:٣٨
شاه حرمت مسجد و حرم امام رضا(ع) را نگه نداشت

به مناسبت فرا رسیدن هفته عفاف و حجاب رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بجنورد به ایراد سخنرانی پرداختند.

رضاخان در یک رقابت سیاسی با آتاتورک در راستای غربی سازی و نزدیک شدن به اروپا، بعد از بازگشت از ترکیه قانون کشف حجاب را اعلام کرد.حمیدرضا طیبی نسب مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه بجنورد در شروع صحبت هایش گفت:

رضاخان در یک رقابت سیاسی با آتاتورک در راستای غربی سازی و نزدیک شدن به اروپا که در تاریخ به طورتفصیل آمده، در سفری به ترکیه وضعیت کشف حجاب در آنجا را خوب توصیف کرد و به شدت تحت تاثیر کشف حجاب در ترکیه قرار گرفت، به طوری که بعد از بازگشت از ترکیه قانون کشف حجاب را اعلام کرد.

 

 وی  ادامه  داد:

 رضاخان به رئیس الوزراء وقت خود گفته بود: "نزدیک دو سال است که این موضوع سخت فکر مرا به خود مشغول داشته است. خصوصا از وقتی که به ترکیه رفتم و زن های آنها را دیدم که حجاب را دور انداخته و دوش به دوش مردهایشان در کارهای مملکت به آنها کمک می کنند. دیگر از هرچه زن چادری است، بدم آمده است. اصلا چادر دشمن ترقی و پیشرفت مردم است، درست حکم یک دمل را پیدا کرده که باید با احتیاط به آن نیشتر زد و از بینش برد."

 حجت الاسلام والمسلمین طیبی نسب در بخش دیگری از بیاناتش افزود:

لازم است این نکته را یاد آور شوم که کشف حجاب در ترکیه اختیاری بوده و آتاتورک از طریق تبلیغات و با احتیاط کامل برای تشویق زنان به برداشتن حجاب اقدام می نمود.

در پی اقدامات رضاخان اعتراضات علماء و مردم شکل گرفت تا اینکه منجر  به واقعه ی مسجد گوهرشاد شدکه عده ای با تحصن در مسجد، اعتراض خود را به گوش شاه رسانند. ولی شاه بدون رعایت احترام مسجد و حریم امام رضا(ع) با حمله نظامی تعداد زیادی از متحصنین در مسجد را به خاک و خون کشید و به شهادت رساند.

 

به همین مناسبت در نظام اسلامی این روز را به نام روز عفاف و حجاب نامگذاری کردند، تا شاهد اقدامات و فعالیت دستگاههای اجرایی و فرهنگی در راستای مسئله عفاف و حجاب باشیم.


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آخرین اخبار
سوژه هفته
پرسمان دانشجویی سامانه ثبت نام عمره دانشگاهیان
دکه نشریات
  • گاهنامه کانون مسجد دانشگاه بجنورد منتشر شد
    گاهنامه کانون مسجد دانشگاه بجنورد منتشر شد

  • شماره دوم نشریه فرهنگی ، ادبی بچه های مسجد
    دومین شماره نشریه فرهنگی ، ادبی بچه های مسجد دانشگاه توزیع شد .